Podcast

Tvoje cesta #onlinem

Šikovný podcast, který vás naučí, jak na internetu nespadnout do průšvihu

Podcast Tvoje cesta #onlinem

Podcast jsme v ČSOB připravili ve spolupráci s českými science centry. Všech 10 epizod moderuje energický student VŠ Lukáš Mada a v jednotlivých dílech odborníci na slovo vzatí a děti školou povinné společně probírají různá nebezpečí, která na nás všechny v onlinu číhají. Čekejte tipy, triky a rady!

A proč tu vůbec podcast je? Ukazuje se totiž, že všichni, i ti, co jsme se vlastně s mobilem v ruce už narodili, si můžeme na různých herních a chatovacích platformách anebo v aplikacích dost zavařit.

Takže vypnout Facebooky, Instagramy, TikToky a jiné sítě a pěkně k poslechu uši nastražit!

Podcast si můžete pustit na stránce níže nebo na své oblíbené platformě:

Moderátor podcastu a hostující odborníci

  • Lukáš Mada: moderátor podcastu, student Univerzity Palackého v Olomouci, pracuje pro Pevnost poznání
  • Lenka Brynychová: odbornice na online bezpečnost z ČSOB, pečuje u nás o vzdělávací systém
  • doc. Kamil Kopecký: pedagog Univerzity Palackého, vedoucí národního projektu E-Bezpečí
  • kpt. Pavel Schweiner: expert analytiky a kybernetické kriminality policie v Olomouckém kraji

Epizody podcastu

Jak funguje online svět

#01 Online svět: Není to jen zábava

Hosté: gymnazisté Eliška, Bára a Prokop z Olomouce + Lenka Brynychová

Online jsme dnes už prakticky pořád a všude. Vyhledávání dotazů, brouzdání po webech, chatování na sítích, postování, sdílení různého obsahu, mailování, zálohy do cloudu. A nejde už jen o chytrý telefon, počítač či tablet, ony už jsou často připojená i zařízení u nás doma. To vše svádí být na síti nonstop, jenže není to vše jen o zábavě, internet má i svá rizika…

Digitální stopa

#02 Digitální stopy: S daty opatrně

Hosté: gymnazisté Eliška, Bára a Prokop z Olomouce + doc. Kamil Kopecký

Digitální stopy jsou historií toho, co děláme online. Dnes je máme v podstatě všichni. Jde třeba o zveřejnění fotky, odeslání zprávy, to a mnohem víc. Smazat jde zpětně kde co, ale ne se 100% jistotou. Proto experti radí všem max. obezřetnost, přemýšlet a neuvádět citlivá data. Pokud by si někdo dal práci se sběrem našich stop, mohl by je snadno zneužít… Jak?

Soukromí v online

#03 Soukromí online: Opatrujte si ho

Hosté: Jakub, Kuba a Kája, žáci ze základní školy + kpt. Pavel Schweiner

Každý má právo na soukromí, ale ne každý ho má a ne každý si ho váží. Často jsme to i zároveň my sami, kdo toto právo porušuje. Občas z pohodlnosti. Například povolujeme aplikacím přístupy v mobilu, postujeme na sítě i informace, které se můžou obrátit proti nám… Co dělat, když nám někdo naše právo narušuje nebo snad narazíme na predátora?

Hesla a zamykání

#04 Hesla a zamykání: Bezpečnost především

Hosté: studenti Štěpán, Adriana a Matouš + Lenka Brynychová

Hesla a další prvky chrání naše cenné informace a údaje, naše soukromí. Proto by měla být extra silná, ale přitom zároveň zapamatovatelná. Jak na to? A proč nemít jen jedno univerzální? To a mnohem víc, třeba o biometrii, automatických zámcích či dvoufázovém ověřování se dozvíte v této epizodě. A jen tak náhodou: nemáte někde jako heslo rok narození?

Podvody v onlinu

#05 Podvody v onlinu: Ať si na vás nepřijdou!

Hosté: gymnazisté Eliška, Bára a Prokop z Olomouce + Lenka Brynychová

Co dělat, když vám přijde podezřelá zpráva od neznámého kontaktu? Podvodným e-mailům totiž zdaleka neodzvonilo. Co víc, podvody se přesouvají i do chatů. V takových zprávách se můžou skrývat třeba nebezpečné viry nebo na vás můžou tlačit, abyste někam zadali přístupové údaje třeba účtu. Pak snadno můžete přijít o data i peníze. Jak se nenachytat?

Bezpečné nákupy

#06 Bezpečné nákupy: Je lepší nenaletět

Hosté: Kája, Kuba a Jakub, žáci základní školy + kpt. Pavel Schweiner

E-shop, kde se nabízí nový mobil za 500 Kč? Je na čase zpozornět! Takové obchody často prodávají jen vzduch v krabici. A nejen, že slibované zboží nedodají, ale zadané údaje zkusí zneužít a vysosat vám účet. Takže jak si je proklepnout? A proč nedávat ani kamarádům přístup k hernímu účtu a proč je i u her zdarma opatrnost na místě? Tahle epizoda je nabitá!

Pravda na internetu

#07 Pravda na internetu: Jsou tam i lži!

Hosté: gymnazisté Eliška, Bára a Prokop z Olomouce + doc. Kamil Kopecký

V téhle epizodě se podíváme do zákulisí profilů influencerů či politiků a poodhalíme si, kdo stojí v jejich pozadí a o co jim jde. Nám smrtelníkům se ale radí nesdílet moc detailního obsahu – proč? Povíme si i víc o hoaxech, dezinformacích, falešných videích či upravených fotografiích. A hlavně, jakým zdrojům věřit a jak si pravdu online můžeme sami ověřit.

Autorská práva

#08 Autorská práva: Co je OK a kdy hrozí pokuty

Hosté: gymnazisté Eliška, Bára a Prokop z Olomouce + doc. Kamil Kopecký

Tentokrát se dozvíte, co přesně je to „dílo“ a jaké zákony a vychytávky je můžou chránit. Zkratka ctrl-c&v je vám vlastní a stahujete občas jako diví? Poslechněte si, v jakých případech je vše OK a kdy už jde o trestný čin, co se může prodražit. Vše o šíření obsahu, stahování a sdílení, citacích, licencích, opisování a trestech za porušování zákona. Doporučujeme!

Ubližování v onlinu

#09 Ubližování v onlinu: Kyberšikana a predátoři

Hosté: Jakub a Kuba, Kája ze základní školy + ktp. Schweiner

Pozitiva internetu převažují, ale skrývají se tam i méně fajn věci. Přesunula se tam třeba šikana, tedy promyšlené ubližování, ač nejde o bití, i pomluvy a útoky online můžou hodně bolet. Co s tím? A jak třeba řešit, pokud se s někým neznámým spřátelíte na chatu či ve hře a později se z něj vyklube vyděrač? Jde o důležitá témata – nepřeskakovat!

Zálohování

#10 Zálohování: Jak nepřijít o data

Hosté: gymnazisté Eliška, Bára a Prokop z Olomouce + Lenka Brynychová

Ztracený mobil, rozbitý tablet, ukradený mobil? No stát se bohužel může spousta věcí. Ovšem zařízení koupíte znovu, jenže data? Ta těžko. Tím spíš se doporučuje si je zálohovat. Možností je spousta, třeba cloudové služby, flashky, externí disky, CD a DVD či třeba NAS. Pusťte si epizodu a zjistěte, co které zařízení nabízí, proč a jak si ho chránit a co je nej volba!

Podcast vznikl při programu Finančního vzdělávání

Od roku 2016 nabízíme českým školám program Finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy. Do něj je zapojeno přes 500 našich zaměstnanců, kteří bezmála ve 4 stovkách škol odučili přes 40 000 školáků. Chcete přihlásit svou školu? Napište nám na financnigramotnost@csob.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

ČSOB Filip

Naše aplikace představuje dětem ve věku 10–15 let svět peněz srozumitelně. Zábavná videa, krátké testy, sbírání zlaťáků a odznáčku a mnohem víc! Koukněte, jak to chodí!

Výukový blok Tvoje cesta #onlinem

Blok máme připraven pro 6.–9. třídy ZŠ na vyučovací hodinu, případně na hodiny dvě, kdy zbývá prostor pro diskuzi. Výuka je založena na reálných kauzách.

Česká asociace science center

Podcast Tvoje cesta #onlinem vznikl ve spolupráci ČSOB a Českou asociací science center. Jedná se o jedinečná místa, kde se věda stává zábavou pro miliony návštěvníků.

Podcast Respekt, planeto!

Zábavný 5dílný audioseriál, který tě naučí, jak se chovat udržitelně. Moderátor má švih, hosté jsou žáci a experti. Spousta rad, tipů a heuréka momentů už na tebe čeká!