ČSOB Bohatství

ČSOB Bohatství

Dobrá volba. Fond ČSOB Bohatství patří mezi nejoblíbenější, 70 % investorů vloží peníze právě do tohoto fondu a lze zřídit online.
TIP: Obáváte se aktuálního vývoje vašich investic? V následujícím článku vám blíže představíme aktuální dění a tipy, jak se zachovat. Další zajímavé informace o investování najdete na stránce Jak investovat.
 • Hodnota 2,2934  CZK
 • Datum aktualizace 28. 06. 2022
 • Stav: Nabízíme
 • Typ produktu smíšený fond

Vývoj

PDF leták
Foto
Pavel Kopeček
portfolio manažer

Měsíční komentář správce fondu

Duben byl podobně jako březen ve znamení zvýšené volatility. Na pozadí války na Ukrajině a evropského váhání kolem nákupů surovin z Ruska přitáhla v dubnu pozornost také čistě ekonomická témata... číst dál

Struktura portfolia podle typu aktiv

 • Akcie 38,5 %
 • Dluhopisy 57,5 %
 • Depozita a peněžní trh 4 %
 • Realitní investice 0 %
 • Alternativní investice 0 %
 • Výnos v měně 72,58 %
 • Roční výnos v měně 2,95 %
Sjednat po telefonu

Výkonnost

(údaje v %) 1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 1 rok 2 roky (p.a.) 3 roky (p.a.) 4 roky (p.a.) 5 let (p.a.) 7 let (p.a.) 10 let (p.a.)
V měně produktu -4,16 -8,36 -11,99 -10,66 -0,07 0,53 1,47 1,54 1,23 3,28
V CZK -4,16 -8,36 -11,99 -10,66 -0,07 0,53 1,47 1,54 1,23 3,28

Výpočet výkonnosti již zahrnuje poplatek za správu (obhospodařování). Výnosy jsou počítány z poslední známé hodnoty, pokud počáteční hodnota pro dané období pro výpočet chybí. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Ve výpočtu je zohledněna reinvestice dividendy.

Produktové skóre

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Nízké
 • Střední
 • Vysoké

Profil klienta

 • Velmi opatrný
 • Opatrný
 • Odvážný
 • Velmi odvážný
Typ produktu Typ produktu smíšený fond
Vlastní kapitál (mil.) Vlastní kapitál (mil.) 33096,09 CZK
Datum vzniku Datum vzniku 15. 10. 2000
Měna Měna CZK
Typ výnosu Typ výnosu kapitalizační
Hodnota Hodnota 2,2934
Datum aktualizace Datum aktualizace 28. 06. 2022
ISIN ISIN 770000002244
Doporučená délka investice Doporučená délka investice 3 až 5 let
Minimální investice Minimální investice jednorázově od 5 000 Kč nebo pravidelně od 500 Kč
Vstupní poplatek Vstupní poplatek 1,5 %
Poplatek za obhospodařování Poplatek za obhospodařování 1,5 %
Region Region Svět
Syntetický ukazatel rizika a výnosu Syntetický ukazatel rizika a výnosu viz dokument Klíčové informace pro investory (KII)
Distribuční síť Distribuční síť ČSOB, Finanční centra, Česká pošta
Domicil Domicil ČR
Správce / obhospodařovatel Správce / obhospodařovatel ČSOB AM
Registrovaný název Registrovaný název ČSOB Bohatství

Představujeme

Historie ukazuje, že kdo chce vydělat, měl by mít jako správný investor alespoň část portfolia v akciích. ČSOB Bohatství investuje do atraktivních společností, které udávají tempo dnešní doby. Bez internetu ani mobilu si už život neumíme ani představit (Alphabet, Apple). On-line bezpečně nakoupíme zboží (Amazon). Před nepříjemnostmi se pojistíme (Allianz, Axa). Při sportování se neobejdeme bez kvalitního vybavení (Adidas, Nike). Jako fanoušci nových technologií se těšíme na nový elektromobil Škoda Enyaq iV (Volkswagen). I v této době si můžeme jídlo vyzvednout u okénka (McDonald’s). Nejenom v době covidové jsou pohádky (Walt Disney) nejlepším kamarádem našich dětí. A za vše zaplatíme kartou (Visa, Mastercard).


Nahrávám přehrávač...

Měsíční komentář správce fondu k 31.5.2022

Foto

Květen byl podobně jako předchozí měsíce ve znamení zvýšené volatility, díky oživení ke konci měsíce ale nakonec neskončil úplně špatným výsledkem. Částečně mohla přispět vcelku úspěšná výsledková sezóna a pomalé upouštění od přísných koronavirových opatření v Číně, což by se mohlo brzy projevit uvolněním napjatých dodavatelských řetězců. Investory trápily obavy ze zrychlující inflace, která by v kombinaci s přísnější měnovou politikou centrálních bank v ekonomikách mohla vyústit ve stagflaci. Na akciových trzích další měsíc v řadě trpěly akcie a sektory s „nafouknutými“ valuacemi, které jsou nejcitlivější na výhled rostoucích úrokových sazeb. Sektorově byli vítězi těžaři ropy a zemního plynu, naopak poraženými spotřební sektory.

V květnu jsem do portfolia během výprodejů přikoupil Apple a Nike z valuačních důvodů a BNP Paribas jako sázku na rostoucí evropské výnosy. Akciovou složku Bohatství držíme na mírně podvážené úrovni.

Květen byl pro dluhopisové investice dalším slabým měsícem, když trvaly obavy investorů z vysoké inflace, resp. ze zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami. Česká národní banka na svém zasedání v úvodu května zvýšila úrokové sazby na 5,75 %. Výnos desetiletého českého státního dluhopisu pokračoval v růstu (cena poklesla) a dostal se na úrovně okolo 4,7 %. Ztráty v rámci dluhopisové části portfolia byly výrazně limitovány díky nižší duraci, kterou v portfoliu pro tuto chvíli ještě držíme. Vzhledem k tomu, že očekávané červnové zvýšení úrokových sazeb ČNB by mohlo být na nějakou dobu poslední, přiblížila se také vyhlídka na postupné zvyšování podílu střednědobých a dlouhodobých dluhopisů v portfoliu.

Výše zmíněné mělo vliv na výkonnost fondu, který v květnu klesl o 0,7 %.

Kvartální komentář portfolio manažeraSeznamte se s pravidelným komentářem o vývoji investic od našich portfolio manažerů a analytiků.


Nejvýznamnější přímé akciové tituly v portfoliu fondu (k 31.05.2022)

APPLE INC1,73 %
MICROSOFT CORP1,35 %
ALPHABET INC-CL C1,28 %
AMAZON.COM INC1,1 %
HOME DEPOT INC1,1 %
JPMORGAN CHASE & CO1,06 %
SHELL PLC1,01 %
NIKE INC -CL B0,99 %
VISA INC-CLASS A SHARES0,98 %
NOVO NORDISK A/S-B0,98 %

Struktura portfolia podle typu aktiv (k 31.05.2022)

Akcie38,5 %
Dluhopisy57,5 %
Depozita a peněžní trh4 %
Realitní investice0 %
Alternativní investice0 %

Složka Depozita a peněžní trh zahrnuje také dluhopisy se splatností do 1 roku.

Sektorové rozdělení akciové části:

Informační technologie27,24%
Zboží dlouhodobé spotřeby15,92%
Zdravotní péče12,83%
Finance8,93%
Průmysl8,53%
Komunikační služby7,96%
Zboží běžné spotřeby7,9%
Těžba ropy a zemního plynu5,47%
Materiály5,22%
Realitní společnosti0%

Regionální rozdělení akciové části:

USA64,2%
Evropa32,8%
Ostatní3%

Upozornění pro investory:
Hodnota investice a příjem z ní mohou v průběhu investičního období kolísat a není-li uvedeno jinak, návratnost investované částky není zaručena. Tržní analýzy a komentáře nelze považovat za ujištění nebo záruku ohledně výnosů jakéhokoli investičního nástroje, popř. za doporučení k nákupu, držení nebo prodeji konkrétního investičního nástroje. Daný investiční nástroj nemusí být z pohledu cílového trhu vhodný pro každého klienta. Co je to cílový trh a jakým způsobem ho posuzujeme uvádíme v dokumentu Důležité pojmy.

Podrobné informace včetně informací o poplatcích a rizicích naleznete v prospektu/statutu fondu dostupných na www.csob.cz – na stránkách jednotlivých produktů a/nebo v dokumentu Sdělení klíčových informací a v dokumentu Jak se stanovuje produktové skóre. Případně si uvedené materiály můžete vyžádat v listinné podobě od svého bankéře.

Plné znění upozornění pro investory