Co je karetní podvod?

V dobách klasických peněz museli zloději každé ráno poctivě na trh, aby si „vydělali na své živobytí“. Dnes jim stačí chytře ukrást správné údaje k platební kartě a budou-li dostatečně trpěliví a opatrní, nikdy nemusíte přijít na to, že si někdo cizí dlouhodobě a bez námahy užívá na váš účet.

Kopírování magnetického proužku v terénu (skimming)


Jak to funguje: Útočník umístí speciální zařízení k bankomatu nebo ke vstupní čtečce, odpozoruje PIN a vytvoří padělek platební karty.
Jak se bránit: Zakrývejte si klávesnici, když zadáváte PIN. A to i když kolem zrovna nikdo není, protože u bankomatu může být umístěna kamera.

Odcizení dat o platební kartě přes počítač (hacking)


Jak to funguje: Útočník použije virus, speciální aplikaci nebo nezabezpečenou wifi síť k napadení počítače, aby následně získal potřebné platební údaje.
Jak se bránit:Dodržujte zásady bezpečného používání PC, především používejte kvalitní antivirový program, neotevírejte neznámé přílohy e-mailů, neinstalujte podezřelé programy a nevyužívejte veřejné wifi pro operace s platební kartou.

Podvodné získávání citlivých údajů (phishing)


Jak to funguje: Útočník vytvoří falešnou zprávu od důvěryhodné osoby nebo instituce s cílem vylákat z oběti citlivá data. Ta posléze zneužije k neoprávněnému přístupu do elektronického bankovnictví nebo ke karetním transakcím.
Jak se bránit: Čtěte pozorně všechny e-maily i žádosti přátel na Facebooku. I když se odesílatel jeví jako váš známý, může se jednat o falešný účet. Žádná banka ani karetní asociace po vás nikdy nebude požadovat zaslání plného čísla karty pomocí e-mailu nebo jeho zadání na adrese po kliknutí na odkaz v e-mailu. Stejně tak po vás nikdy nebude chtít PIN nebo CVV/CVC kód.