Příběhy podpořených osob

Eva

Eva Lukešová už čtvrtým rokem studuje fakultu výtvarných umění na VUT v Brně. Letos ji čekají státnice. Obor, který si vybrala, patří k nejnáročnějším. A také k nejdražším. Studuje sochařství.

Roman

Teprve před měsícem nastoupil Roman Body na Vysokou školu podnikání a práva v Praze. V tom, co chce dělat, má ale jasno už dávno. Bude prý pomáhat lidem se stejným osudem. Pochází z romské komunity a ví, jak je těžké něčeho dosáhnout, když člověk pro svůj rozvoj nemá dobré podmínky.

Natalya

Když bylo Natalyi méně než šest měsíců, její rodiče se rozhodli prodat rodný dům v Kazachstánu a přestěhovat se do České republiky. Přijeli s nadějí, že tady najdou nové zázemí a domov. Odvážný životní krok bohužel rodina neunesla. Rozchod rodičů, boj s existenčními i závažnými psychickými problémy, to všechno bylo součástí Natalyina dětství. Z rozhovoru s touto cílevědomou a na svůj věk velmi dospěle působící slečnou máte pocit, že se takové věci prostě stávají a vše, čím si za svůj život prošla, bere jako cennou životní zkušenost.

Honza

Někomu se o hodinách matematiky zdají noční můry do konce života, pro Honzu je to jeden z nejoblíbenějších předmětů ve škole. Podobně to má s ekonomikou a hodinami účetnictví. Prý jednou bude účetním. Klidně by se ale mohl živit jako programátor. Zkušenosti ke každé ze tří profesí sbírá o sto šest.

Radka

Jestli za pár let plánujete účast na evropském summitu nebo se chystáte na konferenci do Bruselu, nejspíš tam s některou z delegací potkáte i sympatickou blondýnku Radku Sochorovou. Dnes je jí jednadvacet let a cílevědomě míří právě do hlavního města Evropské unie. Studentka lingvistiky a překladatelství na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy bude tlumočit a překládat francouzštinu, jazyk, do kterého se na střední škole naprosto zamilovala.

David

Vášeň ke sportu se může zrodit z čehokoli, dvaadvacetiletý David Půlpán se stal sportovcem díky svému strýci, který se vyučil zedníkem. Při své práci si osvojil tenisový backhand. Jde prý o stejný pohyb jako při nahazování omítky. Nadšení pro stolní tenis přenesl i na svého synovce, ten je dnes v tomto sportu reprezentantem ČR.

Vahan

To, co se teprve devatenáctiletému Vahanu Matčkaljanovi nedá upřít, je cílevědomost a smysl pro zodpovědnost. Už teď ví, že chce vystudovat dobrou školu a najít si takovou práci, aby byl schopen zaopatřit rodinu. Vahan pochází z Arménie, ale z jeho vyprávění je jasné, že se žádnými hranicemi spoutat nenechá.

Ismail

Málokdo bere život tak optimisticky a nebojácně jako téměř devatenáctiletý Ismail Idrizi. Mladý student z Albánie přišel do Prahy před dvěma lety a díky svému talentu na jazyky se česky domluvil za pár měsíců. Přiznává ale, že to nebyla hračka, nic jiného mu však nezbylo, do Čech přišel sám, bez rodiny.


Podpora prostřednictvím Karty dobré vůle ČSOB Private Banking

Lucie

Tomáš

Veronika

Filip

Stáňa

 

Cvičná kuchyně pro nevidomé v Ústí nad Labem

Lidé s poruchami zraku, zejména při jeho náhlé ztrátě, mívají těžkosti se schopností postarat se o sebe, uvařit si. Celý život byli zvyklí dívat se na ruce a náhle se musí naučit pracovat bez zrakové kontroly. Slabozrací se musí učit využívat deformované vizuální vjemy a každý zlomek svého zrakového potenciálu. A právě vhodné vybavení a úpravy prostředí mohou toto učení usnadnit. V kuchyni se klienti učí od nalévání vody, krájení chleba až po pečení v troubě.

 

Pohybové terapie pro děti s kombinovaným postižením ze Základní školy speciální Neratov

Při rozvoji schopností dětí s kombinovaným postižením velmi pomáhají různé druhy terapií, především hippoterapie, canisterapie a ergoterapie – při nich si děti zlepšují rovnováhu, koordinaci i jemnou motoriku, uvolňují a posilují svaly, pracují na schopnosti spolupráce a v neposlední řadě u nich probíhá také potřebné emoční uvolnění.

 

Neurorehabilitační terapie pro děti s dětskou mozkovou obrnou

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové zajišťuje kofinancování intenzivní pohybové terapie pro děti trpící dětskou mozkovou obrnou (DMO) a jinými neuromuskulárními deficity. Karta dobré vůle ČSOB Private Banking v průběhu roku 2015/2016 poskytla 200 tisíc korun na zdravotní péči pro 20 dětí.

 

Letní tábor pro hendikepované děti se zaměřením na aktivní canisterapii

Žáci žižkovského speciálního odborného učiliště ve věku 15–26 let s těžkým postižením, u kterých se kromě snížených intelektových schopností projevila i zdravotní vada měli koncem letošního července již počtvrté možnost zúčastnit se prázdninového týdenního pobytu v Trhovém Štěpánově.

 

Hvězdný bazar – originální sekáč a tréninkové pracoviště pro vozíčkáře

Hvězdný bazar provozuje Česká asociace paraplegiků – CZEPA jako jeden ze svých projektů na podporu vozíčkářů s poraněním míchy. Je to charitativní obchod, který zaměstnává vozíčkáře. Pracovní místa prodejců jsou určena zejména mladým lidem, kteří v důsledku úrazu nedokončili vzdělání, nemají pracovní zkušenosti nebo nemohou vykonávat svou původní profesi. V obchodě pracují vždy 4 vozíčkáři pod vedením pracovního terapeuta. Cílem je jim pomoci získat pracovní dovednosti a znalosti, které jim umožní uplatnit se dále na otevřeném trhu práce.


Podpořené organizace