9 tipů, jak si dobře půjčit

Na co se vyplatí zaměřit a co neopomenout

Poznejte dobře rozpočet své domácnosti

Abyste dobře věděli, jak si každý měsíc stojíte, je důležité sečíst všechny příjmy v domácnosti a následně od nich odečíst všechny výdaje. Mezi ty nejčastěji patří výdaje na bydlení a energie, splátky půjček (včetně kreditek), platby mobilním operátorům, internet, různá pojištění, doprava do zaměstnání či kroužky dětí. Takto si uděláte podrobný obraz a uvidíte, kolik si můžete odkládat stranou, případně které výdaje je možné snížit.

Vytvořte si dostupnou rezervu, kdyby se cokoli stalo

Náhlý výpadek příjmů může přijít zničehonic. Proto je důležité mít stranou alespoň trojnásobek měsíčních výdajů, abyste mohli tuto nepříjemnou situaci přečkat (samozřejmě čím větší rezerva, tím lépe). K vytvoření takového „polštáře“ můžete využít např. spořicí účet, kam si můžete odkládat i po malých částkách a peníze jsou rychle dostupné.

Využívejte vždy ty správné produkty určené pro danou situaci

Pro každou životní situaci dnes například u nás najdete vhodný produkt. Na bydlení můžete využít Hypotéku či úspory nebo úvěr ze Stavebního spoření. Pokud si chcete domácnost zrekonstruovat nebo pořídit hezčí nábytek, je tu Půjčka na bydlení. Pro nové či ojeté auto se vyplatí Autopůjčka. Pokud máte více půjček u několika firem, může být lepší využít Konsolidaci, díky které si všechny převedete do jedné a můžete i ušetřit.

Zjistěte si, jaké možnosti vám poskytovatel půjčky nabízí

Dnes si můžete půjčit od řady firem, které nabízí především „výhodný“ úrok. Důležité jsou ale i jiná kritéria – např. možnost si splátky v průběhu snížit, zvýšit či odložit. Případně půjčku zdarma kdykoli splatit. Společnost, u které si chcete půjčit, by vás zároveň měla chránit a sama kontrolovat, zda se úvěrem nedostanete do problémů.

Projděte si podmínky smlouvy o půjčce

Než smlouvu podepíšete, přečtěte si ji. Zjistěte si náklady spojené se splácením – poplatek za sjednání, vedení, mimořádné splacení, změnu výši splátky nebo dne splatnosti. Poté se určitě podívejte na úrokovou sazbu (např. zda je fixní nebo zda se bude v průběhu měnit) a RPSN (roční procentní sazbu nákladů). To je číslo, které zahrnuje všechny náklady půjčky spolu s úrokem. Čím je nižší, tím je půjčka výhodnější. Dobré je znát i sankce v případě, že se splátkou opozdíte.

Pojistěte se proti nenadálým situacím

Pokud již máte nebo zvažujete novou půjčku, může být vhodné si k ní sjednat i pojištění, kdybyste nemohli splácet. Nejčastěji se tak stává z důvodu nemoci, úrazu nebo trvalé invalidity či smrti. Pojištění k úvěru vám splátky v takových situacích pokryje a váš rozpočet se tím pádem podaří udržet v chodu, než příjem opět obnovíte.

Zvažte, zda váš rozpočet splátky půjčky unese

Než se pro půjčku rozhodnete, zamyslete se, zda vás nedostane do problémů a zda budete schopni splácet řádně a včas. Nespoléhejte se čistě na to, že poskytovatel půjček musí ze zákona prověřit vaši schopnost splácet. Projděte si své příjmy a výdaje rozvrhněte si možnosti splácení.

Splácejte vždy včas k datu uvedenému ve smlouvě

Firma, která vám půjčí, reportuje průběžně do registru dlužníků, jak spolehlivě splácíte. Pokud je vše v pořádku, může vám to při poskytnutí dalšího úvěru pomoci. Pokud však splátky neplatíte včas, nemusí vám jiná firma v budoucnu půjčit. Snažte se proto vždy platit přesně, jak máte domluveno ve smlouvě.

Pokud nemůžete splácet, hned firmu informujte

Pokud se náhle ocitnete ve finančních problémech a nemůžete splácet, je nezbytné o všem s danou firmou komunikovat a domluvit se na dalším postupu. Určitě nedoporučujeme brát si na splácení stávajících úvěrů další úvěry. Tím se akorát dostanete do dluhové spirály, na jejímž konci mohou být soudy a exekuce.

Nevíte si s něčím rady? Pomůžeme vám

Pokud máte nějaké dotazy nebo se potřebujete poradit, stačí se zastavit v kterékoli pobočce ČSOB nebo zavolat na infolinku +420 495 300 300, kde vám rádi pomůžeme.

Případně se obraťte na nezávislou společnost

Pokud jste se dostali do finančních problémů a situace je vážná, můžete se obrátit např. na Poradnu při finanční tísni na bezplatné lince 800 722 722, Skypu (Poradna při finanční tísni) nebo na e-mailu poradna@financnitisen.cz.