Přejít k obsahu
  Chat online
  nápověda
  minimalizovat
  otevřít
  Přepis konverzace byl odeslaný.
  Chat je offline.
  Chyba při odeslání přepisu konverzace.

  Jak na to ...

  Vkládání dotazů
  Své dotazy vpisujete do spodního textového pole. Pro odeslání dotazu stiskněte tlačítko „Odeslat“ nebo Enter. Přesun na další řádek probíhá automaticky dle délky textu nebo použitím tlačítka Shift + Enter.

  Odhlášení
  Pro ukončení chatu stiskněte tlačítko „Ukončit chat“. Poté bude chat ukončen a nebude možné komunikaci s Klientským poradcem obnovit. Chat může být také ukončen automaticky, a to pokud nebudete reagovat déle než 15 minut. Pokud poté budete chtít v komunikaci pokračovat, je třeba otevřít nový chat.

  Po ukončení chatu si můžete nechat zaslat celý průběh komunikace na e-mail.

  Z důvodu zkvalitňování služeb a z důvodů evidenčních může být chat komunikace monitorována.

  Zavřít nápovědu

  Kreditky slaví 60 let, více je používají muži

  11.09.2018

  Kreditní karty, které v nynější plastové podobě slaví právě 60 let, používají při placení za zboží a služby více muži. Ze statistik ČSOB vyplývá, že držitelek kreditek je 45 procent. Muži uskuteční měsíčně obvykle devět transakcí a jejich průměrný nákup je 884 korun. Ženy využijí kreditku při nakupování sedmkrát za měsíc při průměrné útratě 714 korun.

  Kreditka je v případě klientů ČSOB zejména platebním nástrojem pro věci denní spotřeby v kamenných obchodech a na e-shopech. Nejvíce se používá pro nakupování v supermarketech. V závěsu následují nákupy pohonných hmot, elektroniky a útraty za ubytování. V zahraničí pak vedou platby za hotelové služby, v nákupních centrech a autopůjčovnách.

  Nejsilnějšími nákupními měsíci jsou podle ČSOB v případě kreditních karet březen, květen a předvánoční prosinec. Naproti tomu nejméně Češi kreditkami utrácejí v únoru, dubnu a září. Největší počet držitelů kreditních karet je z Prahy, takřka třetina, naproti tomu vůbec nejméně jich je ve východních Čechách.

  Jednou z posledních inovací u kreditních karet je jejich přesun do mobilních zařízení. „Kdo chce v dnešní době využívat výhod kreditní karty, ten ji ani nemusí nosit s sebou. Stačí mít kartu v mobilu a vyrazit jen s platební aplikací NaNákupy do obchodů, ve kterých se dá platit bezkontaktní kartou,“ uvedla Michaela Lhotková, výkonná ředitelka pro oblast Spotřební financování, platební řešení a otevřené bankopojištění v ČSOB.

  V souvislosti s digitalizací se zvyšuje i rychlost produktových změn. Některé banky nabízí službu garance nejnižší úrokové sazby nebo RPSN. V praxi tak držitel nemusí sledovat, zda jeho kreditní karta stále patří k nejvýhodnějším na trhu, poněvadž se o to stará jeho banka.

  Kreditky jsou dobrým pomocníkem při nakupování, poněvadž držitel získává z každého nákupu zpravidla kolem jednoho procenta zpět. Navíc jsou s nimi spojená i jiná zvýhodnění, jako jsou třeba slevy, věrnostní programy, prodloužená záruka za zboží nebo vstupy do letištních salónků. Plusem může být i to, že v zahraničí, například ve Spojených státech, dávají často přednost kreditním kartám před debetními.

  Na předních místech v četnosti využívání kreditních karet jsou i výběry hotovosti z bankomatu. Tím ale držitel kreditní karty u některých bank ukončí své bezúročné období pro čerpání úvěru, jinými slovy se vzdá možnosti využívat cizí peníze s nulovým úrokem. Nehledě k tomu, že výběr z bankomatů je obvykle zpoplatněn více než v případě debetní karty.

  Dalším důležitým pravidlem, na které je dobré dávat pozor, je splacení celé utracené částky včas a tím dodržení podmínek bezúročného období. Pokud se držitel kreditky opozdí nebo neuhradí celou sumu, začne se mu zbylá suma na kartě úročit. Na druhou stranu si klient při překročení bezúročného období může splácení dlužné částky naplánovat tak, aniž by žádal o novou půjčku.

  Počet plateb kreditními kartami u obchodníků se v prvním čtvrtletí 2018 meziročně zvýšil o takřka 11 procent na 29 milionů a objem plateb o 9,5 procenta na 22,3 bilionu korun. Celkový počet vydaných kreditek na českém trhu činí dva miliony, nejpoužívanější značkou je Mastercard, uvádí Sdružení pro bankovní karty.

  ČSOB poskytuje klientům kreditní karty Standard a Premium. Vedení karty Standard je při měsíční útratě nad 3000 korun zdarma, prvních šest měsíců má držitel úrokové prázdniny a zboží zakoupené kreditní kartou chrání prodloužená záruka. Premium je nejprestižnější karta ČSOB s nabídkou asistenčních služeb, pojištění, prodlouženou zárukou za zboží a vstupy do letištních salonků.

  Fakta o kreditních kartách

  Bank of America 18. září 1958 zahájila projekt plastových kreditních karet se speciálním povrchem, který umožnil čtení pomocí mechanických snímačů (imprinterů). Karty se staly odolnější, bezpečnější a pohodlnější pro uživatele i obchodníky a začaly se používat v masovém měřítku.