Bezpečně na bankomatu

Při zadávání PIN zakryjte klávesnici volnou rukou. Často je to nejlepší způsob ochrany vaší karty.

Při zadávání PIN klaďte důraz na to, aby nikdo nemohl odpozorovat zadávané údaje. Narušuje-li někdo vaši diskrétní zónu nebo vás sleduje, zrušte transakci a vyhledejte jiný bankomat.

Pokud je na bankomatu umístěno neobvyklé zařízení nebo nese stopy neoprávněné manipulace (odchlíplé součásti, lepidlo, významně poškrábaný vstup pro karty, atd.), potom bankomat nepoužívejte, upozorněte provozovatele bankomatu (telefon je běžně uváděn přímo na přístroji) a hotovost vyberte z jiného bankomatu.

Není-li vám bez vysvětlení vrácena karta, od bankomatu neodcházejte a ihned kontaktujte svou banku a žádejte zablokování karty.

Bezpečně na terminálu obchodníka

Personál obchodu či restaurace nesmí s vaší kartou odcházet mimo váš dohled. Při placení nespouštějte kartu z očí.

PIN zadávejte vždy diskrétně a dbejte, aby ho nemohl nikdo odpozorovat.

Po skončení transakce zkontrolujte, zda vám byla vrácena skutečně vaše platební karta. Uschovejte si potvrzení o kartové transakci.

Není-li vám bez vysvětlení vrácena karta, ihned kontaktujte svou banku a žádejte zablokování karty.

Bezpečně na internetu

Při platbě kartou na internetu standardně zadáváte číslo a platnost karty, kód CVV/CVC (3místné číslo ze zadního podpisového proužku), někdy i jméno uvedené na kartě.

Karty vydávané naší bankou vám umožňují využití vysokého standardu zabezpečení internetových plateb kartou (3D Secure). Platbu na internetu jsou tak chráněny pomocí 9místného SMS hesla zaslaného na vás mobilní telefon.

Téměř všechny internetové obchody v ČR podporují tento bezpečný způsob platby kartou, ale ne všichni zahraniční obchodníci umožňují využití tohoto vysokého standardu zabezpečení. V zahraničních e-shopech lze tak zaplatit i bez SMS.

Zásadně nereagujte na e-mailové / telefonické požadavky nebo žádosti na sociálních sítích o sdělení karetních údajů – PIN, číslo karty, její platnost, CVV/CVC nebo SMS heslo pro potvrzení platby na internetu.

Nikdy si nemůžete být jistý, že účet známého nebyl napadený hackerem, proto nepoužívejte internetové odkazy pro provedení „zaručeně bezpečné a rychlé platby“ zaslané od předpokládaného kamaráda či známého na sociálních sítích.

Samozřejmě nejen v oblasti vašich financí si vždy osobně ověřte, s kým skutečně komunikujete.

Pro váš komfort jsme vám umožnili dočasně povolit a zakázat platby kartou přes internet/telefon (služba 3D Secure) přímo ve vašem elektronickém bankovnictví.

Bezpečnostní prvky karty

V každé chvíli, kdy používáte platební bránu, musí být v adresním řádku vašeho internetového prohlížeče ikona „zámku“. Po kliknutí na ni se zobrazí certifikát potvrzující platnost a ověřující identitu stránky. V moderních internetových prohlížečích se kontrola provádí automaticky (řádek s adresou stránky zezelená). ČSOB pro zabezpečení platební brány využívá serverové certifikáty společnosti GlobalSign a serverové certifikáty společnosti Glogal Payments Europe.

Další užitečné rady

Použití karty můžete mít pod kontrolou pomocí informačních sms o transakci platební kartou (Info 24), jejichž zasílání si můžete nastavit přímo v elektronickém bankovnictví. Kontrolujte si použití karty ve vašich výpisech.

Kartu používejte pouze v důvěryhodných zařízeních či u důvěryhodných obchodníků a to především na internetu. Nemáte-li k obchodníkovi důvěru, zvolte jinou formu platby.

Nastavte si takové limity plateb a výběrů hotovosti kartou, jaké skutečně využijete.

Při ztrátě, odcizení nebo podezření na zneužití karty jednejte rychle a kartu ihned zablokujte prostřednictvím Helpdesku Platebních karet.

Dále vám doporučujeme využití pojištění proti ztrátě a krádeži, které vás zároveň chrání i při ztrátě a krádeži hotovosti, klíčů, doklad, atd. U některých produktů je pojištění v ceně balíčku.