Ukázali jsme vám, jaký zákeřný způsob hackeři používají, aby získali data uživatelů. V praxi vše probíhá mnohem rychleji: jednoduše se z nabízeného výsledku ve vyhledávači prokliknete dále a ocitnete se na stránce, která se jen tváří jako přihlášení do internetového bankovnictví.

Ve skutečnosti jde však o uměle vytvořenou stránku. Uživatel tak v domnění, že se normálně přihlašuje do internetového bankovnictví, naservíruje svá data podvodníkovi přímo na talíři. Odborně se této metodě říká phishing.

Na podvodné stránky můžete narazit nejen u vyhledávačů

Tento typ podvodů se čím dál více objevuje i na Facebooku ve formě podvodných profilových stránek různých společností. Ty vás pro přihlášení odkáží na zcela jinou, nezabezpečenou, adresu a nabídnou vám za vstup do „bankovnictví“ navíc nějakou sumu – v drtivé většině 1 000 Kč. Zde se vyplatí být trošku skeptický – žádná společnost vás za přihlášení do systému neodmění financemi.

Dalším způsobem jsou e-mailové zprávy, které se tváří jako zaslané naším jménem a vybízející k urgentnímu přihlášení do internetového bankovnictví (např. důležitá zpráva od ČSOB, končící platnost vašich údajů apod.). V těchto případech vždy musíte vzít na vědomí, že neposíláme nikdy odkazy na přihlášení do internetového bankovnictví.