Češi „importovaný“ Den otců neslaví, ale muži by více pozornosti uvítali

12.06.2019

Den otců, který je tradičním svátkem v mnoha zemích světa, zatím v Česku příliš nezdomácněl. Znají jej sice dvě třetiny lidí, ale slaví ho jen 16 procent. Den otců zejména postrádá českou tradici. Na druhou stranu si někteří tátové stýskají, že by byli rádi, pokud by si na ně někdo při nějaké sváteční příležitosti také vzpomněl, vyplynulo z průzkumu ČSOB.

Češi o svátku Dne otců vědí, ale neslaví ho

Spontánně zná svátek 65 procent respondentů. Oba svátky Den matek i Den otců slaví 15 procent dotázaných. Zato 32 procent respondentů neslaví žádný z těchto svátků. Samotný Den matek slaví 52 procent respondentů a pouze Den otců slaví jedno procento osob. Pro většinu lidí je „importovaným“ svátkem stejně jako Valentýn. Respondentům také vadí, že s oslavou tohoto svátku jsou spojené zbytečné výdaje.

Na druhou stranu se zejména v domácnostech mladých rodičů promítá současný trend, kdy muži ženám rovnocenně pomáhají s domácími pracemi i výchovou dětí. V rámci rovnoprávnosti dotazovaní uznávají i nárok na to, aby mohli být tatínkové za své úsilí odměněni stejně jako maminky na svátek matek.

To, že Den otců není zatím v Česku významným svátkem, ukazují i data z plateb kartami klientů ČSOB. „V období svátku Dne otců nedochází k žádným nákupním výkyvům oproti běžným dnům. Není tak možné říci, že by Češi na Den otců utráceli více a například také za specifické produkty spojené s tímto svátkem,“ sděluje Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Vánoce, Velikonoce a Den otců

Na otázku, zdali bude někdy v budoucnu Den otců stejně populární a oslavovaný jako třeba Vánoce, odpovědělo 70 procent respondentů, že se tak spíše nestane. Pouze 30 procent oslovených věří, že svátek si svou oblibu získá.

Jak by otcové slavili, kdyby slavili

Většina dotazovaných žen si myslí, že by otcové svůj den mohli trávit s dětmi a rodinou. K oslavě patří i výlet nebo grilování. A večer by mohli mít svůj vlastní večírek nebo zkrátka zajít s kamarády „na jedno“.

A jak to vidí muži? Mezi populární způsoby patří rozhodně grilování, ale i trochu adrenalinu – poker, motokáry nebo fotbal. I tátové však potřebují od členů své rodiny někdy „jen“ vědět, že ho mají rádi.

Potřebujeme nové svátky?

Podle názoru respondentů jich máme v kalendáři až až. Jediný svátek, který by přivítali, by byl ten, který by současně zahrnoval den pracovního volna. Pozitivní ohlasy získaly mezi svátky spíše dny věnované boji s určitou nemocí, která přináší osvětu a podporu lidem, kteří ji potřebují.

Den otců vznikl v Americe na začátku 20. století a jeho oslava připadá na třetí červnovou neděli. Mohl by se zdát logickým protipólem nejen u nás tradičního svátku Dne matek, který se slaví druhou květnovou neděli.

 

Patrik Madle

Patrik Madle

tiskový mluvčí ČSOB

Telefon +420 602 530 639