Bezpečnostní desetiboj – disciplína druhá – Chraňte své přihlašovací údaje

16.02.2018

S příchodem internetového a mobilního bankovnictví se zjednodušilo a zrychlilo provádění finančních transakcí. Digitální svět však přináší, kromě celé řady výhod, i nové hrozby. Naše elektronické bankovnictví sice splňuje nejpřísnější bezpečnostní standardy, přesto však můžete svoji vlastní bezpečnost ještě posílit správným a obezřetným používáním…

Připravili jsme pro vás seriál bezpečnostních doporučení – Bezpečnostní desetiboj. Nebudeme však soutěžit o branky, body ani sekundy, ale vrátíme se k původní myšlence desetiboje – k přípravě nejvšestrannějšího sportovce, v našem případě nejpřipravenějšího uživatele moderních technologií a elektronického bankovnictví.

Tajné – tajnější – nejtajnější – přihlašovací

Pro přihlášení do internetového bankovnictví, ale i třeba do e-mailových schránek, e-shopů a účtů na sociálních sítích potřebujete uživatelská jména či identifikační čísla a k nim hesla nebo PINy. Pokročilejším prvkem při přihlášení je pak ověření SMS kódem – v vtakovém případě hovoříme o tzv. „druhém faktoru“ přihlášení. Služba druhého faktoru je jakýmsi zlatým standardem pro přihlašování, a jakmile ji daná služba či aplikace umožňuje (elektronické bankovnictví, Facebook, Gmail, PayPal, Apple, eBay, Microsoft…), neváhejte ji využít. ČSOB šla v tomto směru ještě dál a nabízí svým klientům tzv. Smart klíč. Jedná se pokročilou náhradu SMS klíčů. Své platby můžete jednoduše potvrzovat otiskem prstu nebo heslem v mobilní aplikaci. Je to pohodlné a zároveň i bezpečné. Více informací naleznete na www.csob.cz/smartklic.

Kam si přihlašovací údaje napsat?

Ideálně nikam. Rozhodně nedoporučujeme papírky v peněžence, kalendáře, sešity, lepíky na nástěnce a na monitoru. Zkušenost ukazuje, že o moc bezpečnější není ani ukládání hesel v internetových prohlížečích, mobilech, elektronických diářích a počítačích. Zejména v případě, že takové zařízení dáváte do servisu, zbytečně zvyšujete riziko. Když máte hesel a PINů tolik, že si všechny nezapamatujete, doporučujeme využít služeb správce hesel některého z renomovaných výrobců. Jedná se o aplikace pro počítače i chytrá zařízení, kam si své přihlašovací údaje uložíte a zašifrujete jediným hlavním přístupovým heslem. Virtuální úložiště důvěrných dokumentů a hesel může nahradit i dobrý trezor příp. bezpečnostní schránka.

Kam mám hesla zadávat a komu je mohu sdělit?

Důvěrné přihlašovací údaje vždy zadávejte pouze na oficiálních adresách aplikace nebo služby. V případě ČSOB elektronického bankovnictví: https://ib.csob.cz, https://ib.erasvet.cz, https://bb24.csob.cz či https://ceb.csob.cz. Naopak je nikdy nezadávejte na stránkách, které jsou podezřelé, vykazují znaky manipulace či úpravy. Nesdělujte je prostřednictvím e-mailů, sociálních sítí, telefonicky ani jinak.

Patrik Madle

Patrik Madle

tiskový mluvčí ČSOB

Telefon +420 602 530 639