14.02.2017

Obdrželi jste v posledních dnech SMS od společnosti DHL? Zbystřete!

Obdrželi jste SMS ve znění:

„Vazeny kliente DHL, vase zasilka nemuze byt dorucena z duvodu necitelne adresy. Pro zmenu adresy pouzijte nasi aplikaci: http://dhl-express.online/app.apk“

případně:

„Vazeny kliente, Vase DHL zasilka bude dorucovana 13.02.2016 dopoledne. Pro zmenu terminu doruceni pouzijte nasi aplikaci: http://dhl-express.online/app.apk“

Výše uvedené SMS vybízejí k instalaci podvodné aplikace DHL Express Mobile. Cílem útočníků je infikování vašeho chytrého telefonu malwarem, který se po instalaci a spuštění aplikace tváří jako přihlašovací dialog do elektronického bankovnictví ČSOB a snaží se vylákat důvěrná data - přístupové kódy do elektronického bankovnictví či čísla platebních karet. Tyto údaje následně odešle přímo útočníkovi.

Bezpečnostní tip: Neotevírejte nedůvěryhodné e-maily a neznámé soubory z internetu, nereagujte na nedůvěryhodné SMS

E-maily od neznámých adresátů nebo s podezřelým předmětem či obsahem ihned smažte. V žádném případě neklikejte na přílohy či odkazy. Nenechte se zmást ani e-maily vyhrožujícími exekucí, fakturou od neznámé společnosti či avízem o balíku, který jste si neobjednali. Vyvarujte se stahování neznámých souborů z internetu, a to zejména s příponou EXE. Nereagujte na lákavé nabídky zaslané prostřednictvím SMS, neinstalujte si programy z neznámých a nedůvěryhodných zdrojů.

Další návody a rady najdete v článku Jak předejít ohrožení mobilních zařízení?

V případě pochybností neváhejte kontaktovat Helpdesk platebních karet a elektronického bankovnictví na telefonním čísle 495 800 111.