Víte, kdo se skrývá za profilem vašeho kamaráda na Facebooku?
Facebook, Skype nebo ICQ nás sice propojují s našimi blízkými, ale spoléhat se, že za fotkou a jménem je vždy váš kamarád, je docela riskantní.

Jste si jistí, že to je Katka, kterou znáte?
Účet na sociální síti mohl někdo jednoduše ukrást. Vždy si v takovém případě telefonicky ověřte, že vás skutečně kontaktoval váš známý. Hlas se dá hůře napodobit. A pokud mu opravdu potřebujete poslat peníze, raději se sami přihlaste přímo do internetového bankovnictví a peníze mu pošlete na účet příkazem.

Víte, kde vyplňujete své údaje a kam odchází?
Údaje o kartě ani přihlašovací údaje do internetového bankovnictví nikdy nevyplňujte do neznámých formulářů a na nedůvěryhodné platební brány. A pokud po vás druhá strana bude chtít provést platbu na některém ze známých e-shopů, opět si raději telefonicky ověřte, zda to po vás chce skutečný kamarád.

Poslali byste někomu svůj PIN ke kartě?
Potvrzovací kód z SMS klíče nikdy nikomu neposílejte. Je jen váš k vaší platbě a nikdo jej k ničemu nepotřebuje. A nevěřte ani tomu, že si „Katka" na váš telefon nechala poslat svůj SMS klíč. Číslo, na které chodí SMS klíč, nejde jednoduše změnit. Jedná se o váš SMS klíč na podvodnou platbu z vašeho účtu.
Několik bezpečnostních tipů
Chraňte si své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví stejně jako údaje o vaší kartě – nikomu je neposkytujte a vyplňujte pouze na oficiálních přihlašovacích stránkách banky (internetové bankovnictví ČSOB a Ery, na které přejdete nejlépe z oficiálních stránek banky, nebo platební brána, na kterou se dostanete sami z e-shopu).
SMS klíč je váš – nikomu jej nepřeposílejte.
I váš profil na sociální síti nebo e-mail může být nebezpečím pro vaše kamarády. Používejte proto dostatečně bezpečná hesla – delší (alespoň 8 znaků, raději 12), kombinující malá a velká písmena, čísla a příp. speciální znaky. Některé služby umožňují tzv. dvoufaktorovou autentizaci – heslem a kódem z vašeho mobilu. Zvažte proto i tuto možnost.
Heslo do internetového bankovnictví nepoužívejte nikde jinde a rozhodně ne pro přihlášení do Facebooku.
Mějte dostatečně zabezpečený počítač s aktuálním antivirovým softwarem.
Do chytrého telefonu stahujte aplikace pouze z oficiálních obchodů předinstalovaných výrobcem. Při instalaci aplikace žádajících o přístup k vašim SMS zprávám vždy zvažte, jestli takový přístup pro své fungování potřebuje, a případně ji neinstalujte.
Projděte si podrobné informace o bezpečném používání Elektronického bankovnictví na našem portálu.
Buďte prosím maximálně obezřetní a v případě pochybností neváhejte kontaktovat Helpdesk elektronického bankovnictví na telefonních číslech:
ČSOB: 495 800 111
Era a Poštovní spořitelna: 495 800 121