04.10.2019

Ransomware vám „unese“ soubory, a pak chce výkupné

Ransomware (anglicky ransom, odtud ransomware) je škodlivý program, který většinou na napadeném počítači zašifruje všechny soubory JPG, PDF a Word. Když se pak ke svým datům chcete dostat, nezbývá vám než zaplatit útočníkům výkupné za šifrovací klíč.

Že jste se stali objetí ransomwaru, poznáte snadno. Na obrazovce vám vyskočí okno s časovým odpočtem a instrukcemi, kolik a kam poslat peněz. Všechny zašifrované soubory pak mají změněnou příponu a nejdou otevřít.

Do počítače se vám ransomware dostane většinou ze spamových nebo phishingových e-mailů jako infikovaná příloha. Nejlepší obranou proti němu je na podezřelé odkazy zásadně neklikat a rovnou mazat.

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

Dobrou prevencí jsou také antivirové programy, které dokážou ransomware zastavit i v momentě, kdy se závadnou přílohu pokoušíte otevřít. Zároveň se vyplatí pravidelně zálohovat, nejlépe na externí disk, který není trvale připojený k počítači.

V případě, že už jste se stali obětí ransomware, nepřistupujte na výkupné. Ani když zaplatíte, nemáte jistotu, že útočníci splní slib a vrátí vám přístupy k vašim souborům. Možnosti a postupy pro obnovení svých dat najdete na stránce www.nomoreransom.org.