12.09.2019

Phishing, aneb jak může „rybaření“ v online světě uškodit

Zákeřnější bratr spamu, to je phishing. Bývá to nevyžádaný e-mail zaslaný naoko důvěryhodnou institucí. Jeho cílem je vylákat z vás citlivé informace. Zároveň v něm často najdete i odkazy na falešné přihlašovací stránky, které jsou na první pohled k nerozeznání od těch pravých.

Podvodníci jdou hlavně po vašich přihlašovacích údajích do internetového bankovnictví, e-mailových účtech či účtech na sociálních sítích. Zajímavá jsou pro ně i čísla platebních karet. Tato data následně podvodníci buď přímo zneužívají, případně přeprodávají dál.

Výraz phishing vznikl spojením anglického slova fishing – rybaření a phreaking – nelegální napojení na cizí telefonní linku. Podvodný e-mail je pak pomyslná udička, na kterou podvodníci „chytají“ nepozorné uživatele, resp. jejich citlivé údaje. Základem pro úspěšnou obranu před phishingem je uvědomit si, jakým způsobem se vás hackeři snaží zmanipulovat:

  • Časová tíseň – Podvodníci se vás v e-mailech snaží přesvědčit, abyste rychle něco udělali a neztráceli čas přemýšlením. Hrozí, že pokud nepošlete hned své přihlašovací údaje, zablokují vám účet a podobně.
  • Falešná identita – Útočníci se vydávají za důvěryhodnou instituci (banku, Českou poštu či exekutorský úřad). K tomu jim pomáhá např. falešná e-mailová adresa, loga společností nebo úřední jazyk typický pro státní instituce.
Jak se bránit:
  1. Při čtení e-mailů buďte ostražití. Pamatujte, že důvěryhodné firmy a organizace nikdy nevyžadují, abyste jim citlivé údaje posílali e-mailem.
  2. Mějte aktualizovaný operační systém s antiphishingovým systémem, který dokáže podvodný e-mail rozeznat.
  3. Kdykoli vám přijde podezřelý e-mail, neotvírejte ho a hned smažte. Pokud si pravostí nejste jistí, kontaktujte pro jistotu odesilatele např. přes telefonní číslo na oficiálních stránkách.

Pokud obdržíte podezřelý nebo podvodný e-mail, jehož odesilatel se vydává za ČSOB, dejte nám prosím vědět na e-mailovou adresu HelpdeskEB@CSOB.cz.

V  příštím díle našeho seriálu se dozvíte, jak nenaletět na sociálních sítích

Nahrávám přehrávač...