08.04.2019

Dejte si pozor na nejnovější podvodný e-mail, ve kterém internetoví podvodníci hrozí zveřejněním vašeho choulostivého videa, když nezaplatíte výkupné. Na rozdíl od předchozích podobných e-mailů je tento propracovanější – je totiž napsaný téměř perfektní češtinou.

Podvodníci v e-mailu tvrdí mimo jiné, že se napíchli na vaši webkameru a natočili vás při sledování erotických stránek. A že máte zaplatit 13 500 Kč, jinak video pošlou všem vašim kontaktům. Ve skutečnosti žádné takové video nemají, jen blafují a jejich výhružky klidně ignorujte.

Falešný e-mail se většinou dá poznat na první pohled podle gramatických chyb a „strojovému“ překladu. Jenže v tomto případě je text napsaný téměř bezchybnou češtinou a dokáže tak zmást i pokročilé uživatele.

E-maily mohou dokonce obsahovat i vaše skutečné heslo, které jste v minulosti používali nebo stále používáte. Ani to ale neznamená, že se útočníci nabourali do vašeho počítače. Heslo pravděpodobně získali z nedávných velkých úniků dat.

Jak se tedy při takovém útoku zachovat?

  1. Na e-mail neodpovídejte, neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy v textu. Nepřistupujte na tlak, který útočník vyvíjí ve formě požadavku na rychlou odpověď.
  2. Pokud je v e-mailu obsažené vaše heslo, změňte si jej.
  3. Zkontrolujte si svůj počítač pomocí antivirového programu. Podvodný e-mail označte za spam a smažte jej.

Ukázka podvodného e-mailu