Tvoje cesta #onlinem

Chraňte děti před internetovými predátory

Vzhledem ke stále narůstajícímu trendu využívání moderních technologií, odlivu dětí do online prostředí a bohužel i nárůstu kyberkriminality, nabízíme ve spolupráci s Policií ČR výuku online bezpečnosti, která je založena na reálných kauzách. Ty nám pomáhají vysvětlit, jak sebou nenechat manipulovat na sociálních sítích a současně otevírají téma základů bezpečného pohybu ve virtuálním prostředí.

Nabízíme nový výukový blok nazvaný „Tvoje cesta #onlinem“, jehož cílem je debata o nutnosti obezřetnosti na sociálních sítích a opakování bezpečnostních principů online světa. Výuku máme připravenou pro 6. – 9. třídy ZŠ na jednu vyučovací hodinu, je ale možné ji rozšířit na hodiny dvě, kdy zbývá dostatek prostoru pro interaktivní diskuzi. Publikum navštíví zaměstnanec ČSOB – expert online bezpečnosti, který může být doplněn preventistou Policie ČR.

Výukový blok je výborným doplňkem klasické výuky, ale i preventivních bloků jiných organizací. Díky spolupráci s Policií ČR naše výuka pracuje s reálnými kauzami z českého prostředí.

ČSOB je společensky odpovědná firma snažící se přispět ke vzdělané společnosti. Tato aktivita je poskytována zcela zdarma a výukové materiály neobsahují obchodní značky ČSOB.

Máte zájem nebo otázky? Ozvěte se nám: financnigramotnost@csob.cz

 

Bezpečnostní desatero pro rodiče

Online útoků na nejmladší věkovou skupinu podle policejních statistik přibývá a my musíme s dětmi o rizicích mluvit a chránit je. Přinášíme tedy několik tipů z preventivního programu ve školách Tvoje cesta #onlinem:

  1. Domluvte se s potomkem, jakou část dne stráví na internetu nebo konkrétních zařízeních, tabletu či chytrém telefonu. Pokud domluva nefunguje, nastavte časový limit u jednotlivých aplikací nebo zařízení.
  2. Jděte dětem příkladem. Vysvětlete jim, že je důležité mít svůj telefon zabezpečený, dávat si pozor na to, kde ho nechávají – i na to, co stahují, jaké stránky otvírají a jaký obsah sdílejí s ostatními. Není například dobré veřejně psát, že na delší dobu opouštíte dům nebo byt – je to ideální pozvánka pro zloděje.
  3. Zkontrolujte zabezpečení a rodičovské zámky u streamovacích služeb jako je Netflix, HBO či Apple TV. Například u Netflixu můžete profily dospělých zaheslovat a v dětském profilu nastavit věkovou hranici.
  4. Hraje-li vaše dítě hry a má i svolení je stahovat, zadejte do tabletu či mobilu věkový filtr. Zejména u menších dětí mějte instalaci nových her vždy pod kontrolou prostřednictvím rodičovských aplikací.
  5. Pokud má potomek povolen přístup k placeným službám a aplikacím, pozorně sledujte výdaje například přes mobilní bankovnictví, ve kterém máte možnost nahlížet i na dětský/studentský účet.
  6. Pro získání pár herních bodů nebo nové postavičky často mizí i stovky korun. Pokud má dítě telefon, který předtím patřil vám, nebo používá váš telefon nebo tablet bez dozoru, pohlídejte si, že v něm nemáte historicky uložená platební data a hesla. Potomek může za jeden den „roztočit“ až desítky tisíc korun v mikroplatbách, a všem zůstanou oči pro pláč.
  7. Mluvte s dětmi o tom, proč danou hru hrají a co se jim na ní líbí. Dbejte na to, aby uměly rozlišovat pravé kamarády ve fyzickém světě od virtuálních spoluhráčů nebo „přátel“.
  8. Vysvětlete dětem, že bezpečnostní pravidla jsou stejná pro internet i fyzický svět, kde se s cizími lidmi také jen tak nebaví. Naučte je, že když komunikují s někým cizím, je dobré ověřit si jeho identitu – například pomocí video hovoru.
  9. Zjistěte, jaké sociální sítě vaše děti používají a založte si na nich profil i vy. Můžete tak sledovat, co děti na TikToku či Instagramu sdílejí. Bavte se s nimi o tom, co na sociálních sítích sdílejí, ukažte jim, že jejich prostředí znáte a umíte v něm fungovat. Nekritizujte, nezlehčujte – buďte konstruktivní.
  10. Nedopusťte, aby se vaše děti dostaly až do krajních situací, před kterými varuje naše kampaň, kterou jsme připravili společně s Policií ČR.

 

V rámci programu ČSOB pro školy jsme se science centry připravili 10dílný podcast Tvoje cesta #onlinem. Moderuje ho energický student, hosty jsou děti a odborníci z praxe. K poslechu na našem webu i na oblíbených platformách!